PLAC ŚW. MICHAŁA 6, 38-500 SANOK
+ 48 (13) 46 309 15
mdksanok@wp.pl

„Osobiście o artyście”

Created with Sketch.

„Osobiście o artyście” to cykl zaplanowanych artykułów, które mają na celu przybliżenie odwiedzającym Galerię MDK sylwetek artystów, którzy wystawiają w Młodzieżowym Domu Kultury swoje prace. Cykl rozpoczynamy od Marii Kondrad, której wystawę można obejrzeć w MDK do 3 października.

Maria Kondrad, mama, artystka… Ukończyła Liceum Plastyczne we Wrocławiu. Kilka lat związana była z Uniwersytetem Ludowym we Wzdowie, gdzie studiowała i uczyła. Artystyczna dusza…

Od lat zajmuje się rękodziełem, tkaniną artystyczną, projektowaniem autorskich ubiorów, scenografii i kostiumów teatralnych oraz scenicznych.  Od dawna współpracuje z naszą placówką, stworzyła między innymi serię ubrań historycznych dla MDK.

Obecnie jest absolwentką Studiów Pierwszego Stopnia Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom licencjacki z Malarstwa (pod kierunkiem prof. UR Antoniego Nikla, prof. UR Marka Olszyńskiego i  prof. UR Marka Pokrywki) obroniła z wyróżnieniem.

Na bieżącej wystawie w MDK zwraca uwagę „cykl czarny” prac, o którym mówi artystka:
„Od lat moim tworzywem , materią, z którą się stykam na co dzień jest len. Był  on punktem wyjścia do  namalowania moich najnowszych obrazów  ‘czarnego’ cyklu „dotkliwość”. Specjalnie ubieram słowo CZERŃ
w cudzysłów, bo barwa ta
w rzeczywistości nie istnieje w obrazie, chyba że obraz zamknięty jest w szczelnie zaciemnionym pomieszczeniu… Bo każdy przejaw światła wydobywa z tej ‘czerni’ kolory…chciaż… w pomieszczeniu bez światła mój obraz dalej  istnieje i może oddziaływać ….przez dotyk.
A w moich poszukiwaniach, przez właśnie zmysł dotyku (poza zmysłem wzroku), to wyobraźnia może podsyłać całą gamę kolorów, która ostatecznie może przeobrazić się w czyste światło – sumę tęczy. Nawet coś więcej niż biel :-). Tak samo doświadczanie abstrakcji jako działania  nieprzedstawiającego może uruchomić całą gamę przedstawiających wyobrażeń. Byleby nie pytać innych <Co to właściwie jest??>, ale zapytać siebie, jako odbiorcę <Co mi to może przypominać?>  Jako nieustające dziecko zapraszam do zabawy :-). I każda odpowiedz może być trafna :-).”

Z Panią Marią rozmawiała  Kasia Długosz-Dusznik

 

Facebook