HISTORIA BUDYNKU
W pierwszym ćwierćwieczu XVIII stulecia zostało powołane przy farze sanockiej – poprzez fundację – kolegium mansjonarzy. Dokonał tego w roku 1723 („de propria substantia”) w celu przysporzenia miastu nowych duchownych ksiądz Franciszek Józef Gaźliński, a zatwierdził w 1724 roku biskup Jan K. Sołtyk, „ponieważ miasto Sanok było znaczniejszym w diecezji”.
Kolegium mieli tworzyć czterej mansjonarze, uposażeni licznymi czynszami z różnych miejscowości Ziemi Sanockiej. Zadaniem ich była opieka nad poszczególnymi ołtarzami oraz nauczanie ludu katechizmu, przeważnie w niedziele rano, a nadto codzienne śpiewanie officium (tzw. kurs mariański ), odprawianie mszy, wygłaszanie kazań i rezydowanie stale przy kościele.
Nie później niż w trzeciej dekadzie XVIII wieku ksiądz Franciszek Goźliński przystąpił do budowy dla duchownych domu mansjonarskiego, który usytuowano obok kościoła farnego, w rogu ówczesnego cmentarza, przy Placu Świętego Michała. W opisie wizytacji dekanalnej z roku 1745 podano, że budynek kolegium mansjonarzy, murowany z kamienia, pokryty dobrze gontem, fundacji księdza Goźlińskiego, był zamieszkany zgodnie z przeznaczeniem, przez księży mansjonarzy.
W roku 1957 z myślą o rozwoju zainteresowań kulturalnych dzieci i młodzieży sanockich szkół oraz dojeżdżających do nich z okolicznych miejscowości uczniów, zorganizowany został w Sanoku Młodzieżowy Dom Kultury. Placówka zlokalizowana została w Domu mansjonarskim jednym z najstarszych zabytkowych obiektów Sanoka.
Niestety zaniedbany stan budynku oraz konieczność ciągłych napraw i remontów
w sposób istotny ograniczały działalność placówki.
Zorganizowana tu dla dojeżdżającej młodzieży świetlica – wyposażona w prasę, książki, bilard, szachy – nie mogła pomieścić wszystkich chętnych. Gromadziła codziennie 40-50 osób. Oprócz świetlicy zorganizowane zostały kółka zainteresowań: plastyczne, modelarskie, hafciarsko-dziewiarskie, filmowe, konserwatorskie, fotograficzne, żywego słowa, teatralne. Zrzeszały one ponad 370 osób. Każde z kółek posiadało swój dorobek, odnotowany w skrupulatnie prowadzonej „Kronice MDK”. Widoczną na zewnątrz działalnością MDK były występy artystyczne, których liczba sięgała 40 rocznie.
Jedna mała salka, wykorzystywana na próby wielu zespołów, nie pozwalała na swobodne opracowanie programów, dlatego MDK zmuszony był do częstego wynajmowania sali w SDK. W roku 1980 z uwagi na stan budynku i zagrożenie dla zdrowia przebywających w nim ludzi podjęto decyzję o wyremontowaniu budynku.
Na czas remontu Młodzieżowy Dom Kultury przeniesiony został w inne miejsce. Po remoncie powrócił na Plac Świętego Michała do Domu mansjonarskiego, gdzie prowadzi działalność po dzień dzisiejszy.