Ostatni tydzień wakacji W MDK

Za nami już ostatni tydzień wakacyjnych zajęć świetlicowych w MDK przed rozpoczęciem roku szkolnego.  Również ten tydzień obfitował w wiele zajęć, spacerów i wyjść do ciekawych miejsc w Sanoku. We wtorek, dzieci na sanockim Skansenie miały lekcję edukacyjną pt.” Ziemia naftą pachnąca”, którą poprowadziła Pani Karolina, w  bardzo przystępny sposób opowiadająca o procesie wydobywania ropy naftowej, szerokim jej zastosowaniu  i wykorzystaniu jej w przemyśle.

Nasi podopieczni dowiedzieli się również , że pierwszy raz w historii to na naszych ziemiach wydobywano ropę naftową, a pierwszą osobą, jaka  wykorzystała ropę w przemyśle  na wielką skalę był nasz rodak-  Ignacy Łukasiewicz, aptekarz i wynalazca lampy naftowej.

Z kolei w środę wybraliśmy się na spotkanie z podróżnikiem., Piotrem Zelnym. W sali gobelinowej sanockiego Zamku opowiadał nam o swojej wyprawie w Himalaje. Dzieci dowiedziały się między innymi czym są młynki modlitewne, irbisy, campa, „zimna pustynia” czy kim są Nomadzi.  Następnie Pan Piotr oprowadził nas po wszystkich zakamarkach Muzeum Historycznym i Zamku. Odwiedziliśmy  podziemia, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z czasów średniowiecznego Sanoka i okolic, ekspozycję prezentującą kolekcję uzbrojenia (znajdują się na niej zabytki związane bezpośrednio z historią Sanoka, jak i militaria pochodzące z innych regionów Polski) , galerię dzieł Mariana Kruczka, wystawę Beksińskiego oraz zbiór ikon. Pan Piotr  nawiązał świetny kontakt z dziećmi, dzięki czemu jego lekcja historii była niezwykle ciekawa i z pewnością zapadła dzieciom w pamięć.

W  czasie wolnym od standardowych zajęć, dzieci miały do dyspozycji między innymi: bilard, cymbergaj, tenis stołowy, piłkarzyki oraz Xbox Kinect (gry taneczne i sportowe).