HISTORIA BUDYNKU

HISTORIA  BUDYNKU

W pierwszej  ćwierćwieczy  XVIII stulecia  zostało powołane przy farze sanockiej – poprzez  fundację – kolegium mansjonarzy. Dokonał tego w roku 1723 („de propria substantia”) w celu  przysporzenia miastu nowych duchownych ksiądz Franciszek Józef Gaźliński, a zatwierdził w 1724 roku biskup Jan K. Sołtyk,  „ponieważ miasto Sanok  było znaczniejszym w diecezji”.

Kolegium mieli tworzyć  czterej mansjoniarze, uposażeni licznymi czynszami z różnych miejscowości Ziemi Sanockiej. Zadaniem ich była opieka nad poszczególnymi  ołtarzami oraz nauczanie ludu katechizmu, przeważnie w niedziele rano, a nadto codzienne śpiewanie officium (tzw. kurs mariański ), odprawianie mszy, wygłaszanie kazań i rezydowanie stale przy  kościele.

Nie  później  niż w trzeciej  dekadzie XVIII wieku ksiądz Franciszek Goźliński przystąpił do budowy dla duchownych domu mansjonarskiego,
który usytuowano obok kościoła farnego, w rogu ówczesnego  cmentarza, przy  Placu Świętego  Michała. W opisie wizytacji dekanalnej z roku 1745 podano, że budynek  kolegium mansjonarzy, murowany z kamienia, pokryty dobrze gontem, fundacji księdza Goźlińskiego, był zamieszkany, zgodnie z przeznaczeniem, przez księży mansjonarzy.

W roku 1957 z myślą o rozwoju  zainteresowań kulturalnych dzieci i młodzieży sanockich szkół oraz dojeżdżających do nich z okolicznych miejscowości uczniów, zorganizowany został w Sanoku  Młodzieżowy Dom Kultury. Placówka zlokalizowana została w Domu mansjonarskim jednym z najstarszych zabytkowych  obiektów Sanoka.

Niestety  zaniedbany stan  budynku  oraz konieczność ciągłych napraw i remontów
w sposób istotny ograniczały  działalność  placówki.

Zorganizowana tu dla dojeżdżającej młodzieży świetlica – wyposażona w prasę, książki, bilard, szachy – nie mogła pomieścić wszystkich  chętnych. Gromadziła  codziennie  40-50  osób. Oprócz świetlicy zorganizowane zostały kółka  zainteresowań: plastyczne, modelarskie, hafciarskie-dziewiarskie, filmowe, konserwatorskie, fotograficzne, żywego słowa, teatralne. Zrzeszały one ponad 370 osób. Każde z kółek posiadało swój dorobek, odnotowany w skrupulatnie  prowadzonej „Kronice MDK” Widoczną na zewnątrz działalnością MDK były  występy  artystyczne , których liczba sięgała 40 rocznie.

Jedna mała salka, wykorzystywana na próby wielu zespołów, nie pozwalała na swobodne  opracowanie  programów , dlatego MDK zmuszony  był  do częstego wynajmowania sali w SDK. W roku 1980 z uwagi na stan budynku i zagrożenie dla zdrowia przebywających w nim ludzi podjęto decyzję o poddanie budynku remontowi.

Na czas remontu Młodzieżowy Dom Kultury przeniesiony został do innego budynku. Po remoncie  powrócił na Plac Świętego Michała do Domu mansjonarskiego, gdzie prowadzi działalność po dzień dzisiejszy.